Sylvain Neuvel ”Magavad hiiglased”

”Magavad hiiglased” on Sylvain Neuveli esikromaan. See on ulmeline põnevik, mis algab Rose-i nimelise tüdruku kukkumisest neljakandilisse auku, kuhu on maetud metallist käsi, mis näib olevat tuhandeid aastaid vana. Sündmustik hakkab lahti hargnema seitseteist aastat hiljem, mil nüüdseks hinnatud füüsik Rose ja temale määratud ülisalajane meeskond otsivad vastuseid küsimustele, et kust pärineb artefakt, kelle poolt on see ehitatud ja miks.
Raamat on kirjutatud peamiselt intervjuude ja päevikusissekannete vormis, peamiseks jutuvestjaks on salapärane intervjueerija, kelle päritolu keegi ei tea. See teeb ühtlasi ka sündmustiku väga tempokaks, sest kirjeldusi on väga vähe ja peamine fookus on käe mõistatuse lahendamisel ja lool endal.
Sarnaselt Andy Weiri ”Marslasele” kirjastas Sylvan Neuvel raamatu esialgu ise, sest kõik kirjastused ütlesid ta käsikirjale ära.

Viimasest saan ma osaliselt aru, sest võib öelda et vähemalt 80% raamatust on kirjutatud intervjuu vormis, kus siis intervjueeritavateks on sündmuste keerisesse haaratud tegelased ise. Vorm võttis natuke harjumist, aga umbes 50-ndal leheküljel harjusin sellega ära ning suutsin täielikult lugu nautida.

Mulle meeldis eriti raamatu juures see, kuivõrd haarav ja lihtne lugemine ta oli. Teinekord on ka sellised raamatud head. Ei ole palju raamatuid, mille olen ühe päevaga läbi lugenud, suutmata seda käest ära panna. Selles osas on ”Magavad hiiglased” justkui nagu filmi käsikiri – Sony muuseas ostis juba ka filmiõigused. Iroonilisel kombel tuli Hollywoodi tähelepanu enne, kui autoril oli üldse leping kirjastusega(!).

Peamine miinus raamatu juures on see, et lugu ise pole kõige originaalsem (veidrat päritolu artefakt, mõistatuse lahendamine ning lõpplahendus ise olid oodatavad), samuti oletasin ma õigesti üsna raamatu alguses intervjueerija rolli ära. Kuid need ei võtnud loo nautimiselt palju maha, sest raamat on tõesti haaravalt kirjutatud. Soovitaksin raamatut ulmefännidele, aga miks ka mitte neile, kes nautisid Andy Weiri ”Marslase” hoogsat stiili.

Päikese kirjastus
Tõlkija: Eve Laur
Kaanekujundus: Faceout Studio, Charles Brock
Ilmumisaasta: 2016

3.5

Kokkuvõte

”Magavad hiiglased” on kaasahaarav ulmeline põnevik, mis oma omapärase stiiliga on hea vaheldus teistele põnevusromaanidele. Soovitaksin raamatut ulme/põnevikefännidele, aga miks ka mitte neile, kes nautisid Andy Weiri ”Marslase” hoogsat stiili.

1 thought on “Sylvain Neuvel ”Magavad hiiglased”

  1. Thanks, great article.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.