Nutitelefonide maailmast. Minu arvamus

Töötades tehnika valdkonnas taastärkab paratamatult huvi tehnoloogia ja seadmete endi vastu. Mina olen olnud aastaid Androidil töötavate mobiiltelefonide fänn, eriti Samsungi. Samsung meeldis mulle pikalt ühel põhjusel – AMOLED ekraani tõttu, mis võrreldes LCD ekraanidega on kirkamate värvide ja sügavamate mustadega. Apple Retina ekraan on muideks LCD IPS, kuigi Retina värvid on ka väga kenad. Uus iPhone X on Apple esimene puhas OLED, mis kannab siiski nime Super Retina HD. Iga firma loob oma nimetused, aga sisuliselt loeb tehnoloogia nende nimede taga. Viimane telefon on mul juhuse tahtel Oneplus One, mille ekraan on seekord tavaline LCD. Teisalt korpus on väga tugev ning kannatab minu kogemusel kümneid kukkumisi ilma igasuguse kaitseklaasi või ümbriseta. Siiski soovitan ma kõigil osta oma telefonile korralik kaitseklaas ja ümbris, et vältida neid inetuid ämblikuvõrke. Aga aitab ekraanidest praegu. Me võime rääkida küll valgusdioodide tehnoloogiate erinevustest, aga päeva lõpuks loeb iga inimese jaoks kasutajamugavus, kui väga meeldivad neile telefoni enda välimus ja kiirus, kaamera, aku kestvus jne. Mõni inimene ütleb, et ta ei märka isegi erinevust LCD või OLED ekraanil, ka see on võimalik. Me kõik vaatame natuke erinevaid parameetreid telefoni juures.

Samuti olen kasutanud HTC ja Huawei telefone, seega välja on jäänud suurtest nimedest Sony ja Apple telefonid, millest viimast olen kasutanud lühikest aega. Sony telefonidest olen valdavalt head kuulnud (välja arvatud üksikud mudelid) ning nende multimeedia on väga hea – näiteks uued Sony lipulaevad on fantastilised videode vaatamiseks ja muusika kuulamiseks isegi telefoni oma kõlaritest. Mina olen Sonydest nii-öelda eemale hoidnud puhtalt visuaalse poole tõttu.
Mis puudutab Apple telefone, siis jah, need on imekenad, käes mugavad hoida, kvaliteetsetest materjalidest, hea brändi ja fantastiliste akudega – aga seal minu kogemusel ka positiivsed omadused lõppevad. Nüüdseks olen kasutanud iPhone 6 plus’i nädal aega ja tooksin välja enda jaoks suurimad miinused IOS-i juures:


* Esiteks, home button ehk ümmargune nupp. Androidi telefonidel on esiekraanil alati 3 puutetundlikku ”tegevusnuppu” (võib olla füüsiline nupp nagu Apple-il, aga võib ka olla nii-öelda nuppudeta esiekraan). Sõrmejäljelugeja on võrdlemisi mugav ja töötab hästi, aga kogu IOS-i erinevate menüüde ja vahelehtede vahel navigeerimine toimub swipe-ides ehk sõrmega tõmmates. Kui Androidil vajutad õrnalt ekraani alt paremat puutetundlikku osa, siis Apple puhul tõmbad vasakule või paremale, üles või alla. Võibolla on asi aastatepikkuses Androidi kogemuses, aga ma ei suuda sellega täielikult harjuda ja swipe-imine tundub aeglasem ja ebamugavam. Samuti on otseteed sisuliselt olematud, näiteks wifi võrke saab vaadata vaid seadetest (Androidil on selleks otsetee) ning GPSi sisse-välja lülitamine toimub ka eraldi seadete menüüst.
*Teiseks on IOS täielikult privaatsusele üles ehitatud (teisalt, ka Apple kogub turunduslikke andmeid nagu Google/ Android), seega küsib iPhone pidevalt iCloudi parooli kasutaja käest. See on hea ja halb. Kui läheneda asjale filosoofilisest küljest, siis Apple pakub kasutajatele suuremat privaatsust, kogudes seejuures iga kasutaja kohta rohkem raha tasuliste äppide ja oluliselt kallimate vidinate kaudu. Google/ Android see-eest pakub oma kasutajatele võrreldes oma suure konkurendiga väiksemat privaatsust, aga annab vastu tuhandeid tasuta äppe ja tema platvorm on kliendisõbralikum. Ma toon näite – IOSil ei ole võimalik tõmmata telefonile eestikeelset klaviatuuri, kus on eesti täpitähed vaikimsi olemas. See võib tunduda tühiasi, sest ä tähte saab ju ka nii, et hoiad a tähte all ja valid ä, aga kasutades pikalt androidil mugavat eestikeelset klaviatuuri on see väga harjumatu. Mina suutsin leida soomekeelse klaviatuuri, kus on siis puudu Õ ja Ü (kuna neid soome keeles pole).

See on siiski vaid minu kogemus ja ma ei taha alustada IOS vs Android sõnasõda, sest kumbki pole teisest parem ning tegu on vaid kasutajamugavusega, milles on oma roll kogemusel. Mina jään ikkagi Androidi juurde.

Teine minu jaoks määrav faktor telefoni juures on ta kaamera. Megapikslid megapiksliteks, telefoni kaamera kvaliteet sõltub tema sensori ja ava suurusest (mida väiksem ava ehk F number, seda parem). Soovitan inimestele, kes jahivad kaamera kvaliteeti, vaadata enne netist pilte erinevate telefonide kaamerate kohta ning väga hea leht on ka Dxomark. Need on tihti küll tripoodiga ehk kolmjalaga ja täiuslikes oludes pildistatud pildid, seega parima info saab kui proovite telefoniga ise pildistada mõnes mobiilioperatoori esinduses või tehnikapoes. Sellel aastal ilmunud mobiiltelefonide lipulaevade juures on hea see, et kuna praktiliselt kõigil neil on taga kaks kaamerat, siis läbi telefoni enda kavala pilditöötluse saate te hea sügavusteravusega pilte. Sellel põhjusel kavatsen mina osta endale Huawei P10 plus-i. Mul on hea hübriidkaamera küll olemas, aga öeldakse põhjusega, et parim kaamera on see mis on kaasas. 🙂 Huawei üks suurimaid plusse on see, et nende hinna-kvaliteedi suhe on väga hea (sama lugu on ka uue tulija Xiaomiga). Eestis on Huawei korralikult kanda kinnitanud ja tänavapildis on need jõudmas samale populaarsusele, mis Samsungid ja iPhone-id.


Viimaks kirjutaksin ka protsessoritest ja erinevatest mälumahtudest. Need tekitavad alati päris palju segadust inimestes. Kõigepealt IOS-i ehk iPhone-ide kohta. Kuna Apple tooted on väga hästi kalibreeritud oma platvormiga, siis tegelikult iPhone ei vaja 6GB RAM-i, neile piisab ka 2-st. Samuti on neil oma protsessor, mis on sõltuvalt telefoni mudelist üldiselt kiire. Fännid muidugi vaatavad benchmarke, aga üldiselt iPhone-i ostus ei pea väga palju võrdlema protsessoreid või RAM mälu, kuna uued mudelid on kõik kiired. Apple müüb oma telefone sõltuvalt sisemälu suurusest, mälumahu suurused on erinevatel mudelitel läbi aastate kas 16, 32, 64, 128 või 256GB. Kes rohkem pildistab ja filmib, võiks osta suurema numbriga telefoni, aga alati saab laadida pilte ka välistele andmekandjatele, arvutitesse või iCloudi.

Mis puudutab Androidide maailma, siis mina soovitan telefoni osta vähemalt 3GB RAM mäluga, kuid parem oleks 4-6GB. Mida rohkem, seda parem. Kui pole plaanis üldse tõmmata äppe ja kasutada telefoni uudiste lugemiseks ja  vahepeal natuke messengeris istumiseks, siis ajab ka 2GB RAM-i asja ära. Protsessorite maailmas on parim reeglina Qualcomm (Huaweil vastavalt Kirin), aga üldiselt on kõigil lipulaevadel ehk uutel mudelitel head protsessorid ja palju RAM mälu. Mida suurem number on protsessori ees (ka Apple telefonidel), seda suurema jõudlusega ta on. Huawei telefonidel on veel see nüanss, et lite versiooni on alati madalama võimsusega kui tavaline või plus versioon. Telefoni sisemälu pole androididel nii oluline, sest seda saab üldjuhul juurde osta välise mälukaardi kujul. Siiski soovitan osta telefon, mille sisemine mälumaht on alates 32GB, sest muidu võib tekkida olukord et peate hakkama äppe kustutama.

Mis puudutab telefoni akut, siis nende reegel on lihtne, mida suurem aku – seda parem. Ühe agaga. Kui ostate suure ekraaniga telefoni, siis tuleb arvestada, et ta ”sööb” akut rohkem ja kiiremini kui väiksema ekraaniga mudel ning tõenäoliselt peate ikkagi telefoni iga õhtu või väiksema kasutusega igal teisel õhtul laadima. Sama ka iPhone-iga, aga nende akud kestavad üldjuhul natuke kauem. Akude eluiga mõõdetakse laadimistsüklites ehk sisuliselt 0%st kuni 100%-ni laadimistes. Mina soovitan mitte kunagi telefoni akut päris tühjaks lasta, pigem lülitada ta välja kui on juba 5% juures. Samuti mitte kasutada hotspot-i nii palju, sest see sööb ka akut olulisel määral. Üks hullemaid asju mida saab ühe telefoni akuga teha on lülitada teda järjest sisse 1% juures, kuni telefon enam ei käivitu. Tean seda nüüd, sest varem tegin sellist akut mõrvavat asja päris palju. Veel üks mitte nii lahe fakt aku kohta: telefonid ei käivitu enam 0° kraadi juures. See on oluline neile, kes talvel hoiavad oma telefoni kotis, mitte püksitaskus sooja naha vastas.

Lühidalt kokku võttes seda arvamuslugu, siis soovitan ma alati mõelda, et milleks telefoni kasutada soovid. Kui oluline on kiirus, kaamera kvaliteet, ilus ekraan, siis jälgida just neid parameetreid. Soovitan mitte osta brändi järgi, ka ise olen proovinud kasutada erinevaid telefone. Teisalt on ka kasutusmugavus oluline, ning päeva lõpuks võib lugeda hoopis see, kuidas telefon käes tundub ja kui mugav tema funktsioone kasutada on. Head katsetamist!

4 thoughts on “Nutitelefonide maailmast. Minu arvamus

  1. Väga lahe artikkel. Olen just telefoni vahetamas ja sain mitu head nõuannet, mida silmas pidada.

    1. Seda on nii tore kuulda, kui saan kedagi aidata. 🙂

  2. Huvitav lugemine. ?

    1. Aitäh sulle, Siret 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga