Matthew Walker ”Miks me magame? Une ja unenägude vägi”

 ”Miks me magame” on hariv ja huvitav lugemine unest ning selle mõjust tervisele. Uneteadlane Matthew Walker seletab lahti une vajaduse kui sellise – miks ja kui palju me und vajame ning samuti mis juhtub, kui und saab liiga vähe. Mu lemmikud peatükid olid need, mis käsitlesid une ja õppimise seost, need kinnitasid mu oletusi. Kui õppida ühe korraga suur maht ära ning loota, et ühest ööunest piisab selle pikaajalises mälus talletamiseks, siis nii lihtne see pole. Pigem on targem jagada õppimine pikema ajaperioodi peale ning magada ühtlaselt hästi.

Autor tõi selle illustreerimiseks näite uuringust, kus peale õppimist kaks ööd magati hästi ning kolmandal tarvitati alkoholi. Piisas vaid ühest halvasti magatud ööst, et äsja õpitud teadmised halvemini mälus salvestuks. Samuti meeldis mulle une ja immuunsüsteemi vaheline seos, sest kosutava ööunega on palju väiksem risk haigestuda. Palju on juttu ka unefaasidest ning põgusalt puudutakse unenägemise teemat. Üsna palju oli sellist, mida enne teadsin (sinise valguse mõju unele, une konkreetne mõju tervisele jne), kuid sain ka palju uut teada, eeskätt õppimise kohta.

Kui tuua välja raamatu ainus miinus, siis autor kippus liialdama ja rääkis unepuudusest kui kõige suuremast riskist tervisele. Ta rõhutas korduvalt, et unepuudus põhjustab otseselt surmasid (ta ei mõelnud siinkohal ainult fataalset insomniat), infarkti, diabeeti, rasvumist ja vähki. Uni on kahtlemata faktor, aga ebakorrektne on väita, et üksainus asi (unepuudus) põhjustab infarkti või rasvumist, kui sama palju mängib rolli passiivne eluviis, toitumine, krooniline stress, geneetika jne. Samuti väitis ta, et WHO on kuulutanud unepuuduse epideemiaks, mis pole tõsi (CDC kuulutas).

Ühtlasi väitis ta, et Tšernobõli tuumakatastroofi põhjustas unetus. Tšernobõli põhjustas reaktoriga tehtav katsetus, mis polnud selle jaoks mõeldud. Töötajatel oli seda tüüpi reaktoritega vähe kogemusi ning see oli halvasti konstrueeritud. Tänapäeval, kus me teame Tšernobõli katastroofi põhjuseid, on see väide kuidagi kummaline. Siin käsitletakse põhjalikult 1. peatüki vigu: https://guzey.com/books/why-we-sleep/ Kuid need on siiski pigem detailid. Raamatu sõnumit une vajalikkusest see ei muuda.

Üldiselt mulle ”Miks me magame” ja mis veel olulisem, selle sõnum meeldis. Ka raamatu tõlge oli väga hea. Walker kirjutab haaravalt ja põnevalt une olulisusest.

Kirjastus Argo
Tõlkija: Triin Olvet
Sari: Elav Teadus
2018

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga