Malta saarte reisimuljed

vasakult: Gozo, Comino, Malta

Malta saarestik

Euroopa Liidu kõige väiksem riik, Malta, on ühest küljest tihedasti asustatud lubjakivist majadega, teisalt on see võimsate kaljude ja helesinise merega kaunis saar. Täpsemalt on Maltal 3 suuremat saart – põhisaar, Gozo ja Comino. Kui esimesel elab umbes sama palju inimesi nagu Tallinnas elanikke (pool miljonit), siis võrdluseks Gozol elab ainult 40 000 inimest, muutes selle palju privaatsemaks ning vaiksemaks paigaks. Olen Maltal ühe korra üksi käinud, kuid väiksematele saartele kahjuks ei jõudnud. Tahtsin sellest ilusast vahemere saarestikust parema ettekujutuse saada, nii et võtsin partneri kaasa ja külastasime kõik saared nädala ajaga ära! Enamus ajast olimegi kahel väiksemal saarel, mille võrratu loodus jääb igaveseks meelde.

Gozo võrratu rohelus, millest ma ei saanud küllalt.
Comino – väike, kuid ilus. Seljas Malta kott.
Päikseloojang kaljudel
Kunagi asus siin kurikuulus Azure window – põhjus, miks paljud turistid üldse Gozo saarele sõitsid.
Roheliste küngaste kõrval paistab Qjabbari laht ja Marsalforni linnake
Gozol asuv Azure window lagunes küll 2017. aastal, aga kauneid looduslikke kaari on veel. Sellised helesinised laguunid on aga Comino saarele iseloomulikud.

Reisi planeerimine

Alguses broneerisin Ryanairi piletid ja reisi aprilli algusesse, aga lendude tühistamise tõttu pidin uued kuupäevad vaatama. Kuna soovisin siiski väga minna, siis planeerisin kogu reisi sisuliselt uuesti (free cancellation on oluline märksõna!). Enamus majutusi oli airbnb ja bookingu eramajutused, nii et saime ühtlasi selle kogemuse ka. See on ka põhjus, miks planeerimisest kirjutan. Tundub, et iga reisiga õpin midagi uut. Kuhu minna, kui palju näha, millega liigeda, kus ööbida – kõik need on asjad, mida planeerima. Kui eelmine kord Maltal olin kõik ööd saare lõunapoolses otsas (logistiliselt ebamugav saare põhjarannikut avastada), siis seekord mõtlesin asukohad palju paremini läbi.

Minu terve reisi lemmik majutus! Kusjuures rohkem vaate kui basseini pärast.
Partner hindas basseini ka väga!

Varasemalt olen reisides peatunud pigem hotellides ja hostelites, aga olles inimeste häid kogemusi airbnb-ga kuulnud tahtsin seda isegi proovida. Logistiliselt sobis see, et ööbisime 5 eri majutuses. Ühes oli tore itaallannast korterikaaslane, teises oli basseiniga esimene korrus meie päralt (ülalkorrusel vaiksed briti pensionärid), ülejäänutes terve korter. Hinnad varieerusid 35-60.-/öö kohta, nädal ööbimist vahemere ääres kokku 300 eurot. Hooajaväliselt reisida pole sugugi halb mõte!

Mu lemmik osa saarest olid loomulikult need võimsad kaljud!
Azure window küll puudub, aga see oli üks kenamaid kohti saarel… Eriti võimas oli seal ujuda. Minust mõni meeter eemal asuv Blue Hole on 16m sügav! Sukeldumiseks ideaalne.
Wied il-Għasri org. Meie esimene matk ja ujumiskoht Gozo saarel. Vesi oli mõnusalt värskendav 16 kraadi märtsis, õhk pisut soojem.

Matkamine ja ujumine

Eelnevalt olin teinud nimekirja kohtadest, mida tahtsin Gozo saarel näha. Märksõnaks kaljud, sügavad orud (ühes neist saime ujuda), sinine meri. Maastikult ootasin rohelisi künkaid ja põllumaad. Partner ujus absoluutselt igalpool kus vähegi sai vette minna, mina ujusin umbes pooltel päevadel. Kusjuures me ujusime pigem kivistes kohtades kus läks kohe sügavaks, randadest ainult ühes. Vesi oli nagu juunikuus Stroomi rannas, tunde järgi ütleks 16 kraadi. Selline mõnusalt värskendav.

130m kalju tipus (Sanap cliffs)
Sanap cliffs ehk 130m kalju tipus vaadet nautimas
Malta põhisaar, Ghar Lapsi laht. Üks paljudest ujumis (-ja sukeldumis)kohtadest.
Üheks märksõnaks Gozol on ka need põllud.
Punaka liivaga Ramla laht, pildistatuna Tal-Mixta kaljukoopast.
Matk kaljukoopa juurest alla. Gozo floorat iseloomustavad kaktused ja lopsakas taimestik. Partner proovis isegi kaktusevilja süüa!
Punaka liivaga Ramla laht, see on ühtlasi Gozo ainus liivarand.

Looduslikud moodustised, sisalikud ja krabid

Kui peaksin Gozo ja Comino saare ühe sõnaga kokku võtma, oleks see kontrastne. Kui rohelus, helesinine meri ja kaljud peaks ära tüütama (seda ei juhtunud), siis nägime hoopis selliseid kollaseid liivakivist moodustisi. Need asusid Xlendi kaljude juures, kust me mööda edelarannikut edasi matkasime.

Erosiooni ilu. Niimoodi vormivad vahemere võimsad lained Malta rannikut.
Looduslikud soolapannid / salt pans (need moodustuvad vee aurustumisel)
Taustal Xlendi kaljud
Üks paljudest Malta sisalikest. Neid nägime reisi jooksul vähemalt kümneid.
Väikseid krabisid nägime ka palju, õnneks siiski vähem kui sisalikke (kellele sisalikud ei meeldiks?)
Kosutus enne järgmist seiklust
Üks mõnus õhtusöök Otters Bistro-s… Mina võtsin turvalise pizza, tema mereande.
Minu kõige lõbusam reisikaaslane
Varahommikune matk
Üks mõnus eksprompt paadisõit!
Koopasse laskudes…
Dwejra laguun
Kohtumiseni!

Kõkkuvõtvalt on kaks erinevat Malta kogemust – üks keskendub rohkem põhisaarele ja ajaloole (Valletta ehk pealinn on tegelikult imeilus), teine keskendub väiksemate saarte loodusele. Sellessuhtes soovitan looduse fännidele Gozo saart ja teistele inimestele Malta põhisaart. Minule meeldis Gozo tunduvalt rohkem ja alla 3 päeva ei tasu seal veeta. Sõltub transpordist ka, sest meie sõitsime vahepeal bussiga ning aja huvides taksoga. Kindlasti oli meie kogemus ka seetõttu eriline, et turiste oli väga vähe. Nii et kavatsen ka edaspidi off-season reisida! 😉

1 thought on “Malta saarte reisimuljed

  1. Oi, teil tundub tõesti väga vinge reis väljatulnud! Niipalju rohelist loodust,kirgast merd,värvilisi õisi ja võrratuid sisalikke. Ise ka kenakesed päevitunud! Küll tahaks ka viibida sellises paradiisis kesk avamerd.Imelised pildid ja lood! 🥰❣️

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga