Malin Persson Giolito ”Vesiliiv”

Minu viimati loetud raamat on Rootsi kirjaniku ja juristi Malin Persso Giolito kirjutatud ning ”parimaks Rootsi krimiromaaniks 2016” kuulutatud põnevik ”Vesiliiv”. Sündmustik hargneb lahti kohtuprotsessist, mis kajastab Maja nimelise tüdruku ränka mõrvasüüdistust – Djursholmi gümnaasiumi koolitulistamist. Teda süüdistatakse mõrva õhutamises ning tapmises. Kohtuprotsess ise kestab kolm nädalat, aga raamat on kirjutatud vaheldumisi Maja enda mälestustest, kõigest mis eelnes tulistamisele ning sellele järgnev.

”Vesiliiv” on selles osas väga huvitav, et ta on küll põnevik, aga suhteliselt aeglaselt hargneva sündmustikuga. Kuna raamat on kirjutatud paljudele põnevikele omases esimeses isikus ning vaid läbi peategelase vaatepunkti, siis jääb sügavalt subjektiivne mulje. Kohati oli mul soov teada ka teiste tegelaskujude mõtteid, mitte vaid Maja enda tõlgendust. Esimesed sada lehekülge ei olnud nii nauditavad, kuna minategelase enda tugevalt arvustav ja kriitiline suhtumine teistesse inimestesse oli kergelt öeldes morjendav. Kuid teisalt oli selline vaatepunkt mõistetav, arvestades et peategelast ootas halvimal juhul pikk vangistus. Tõeline sündmustik hargneski lahti alles teises kolmandikus, kus Maja kirjeldas Sebastiani nimelise poisiga tutvumist, armulugu ja konflikte, mis eelnesid nende mõlema poolt toime pandud mõrvale.

Nauditav oli ka see, et raamatus oli omajagu poliitilisi küsimusi, näiteks Rootsi pagulasprobleem ja vaesus ning 17-aastaste noorte suhtumine nendesse küsimustesse. Klassierinevuste teemat puudutati päris palju ning üks raamatu konflikte seisnes ka Rootsi rikkaima mehe poja, Sebastiani ning immigrantide poja, kehvades majanduslikes oludes sündinud Saidi vastasseisus. Poliitilised tõekspidamised olid pigem küll tagaplaanil ning suurim vastasseis oli Sebastiani ning tema isa vaheline suhe, seega kohati tundus mulle et kõrvaltegelased (kui Maja välja arvata) ei olnud lõpuni välja arendatud. Ka soovisin ma seda, et Majal endil oleks olnud rohkem seisukohti ühiskondlikel teemadel. Sellele vaatamata oli tegu nauditava põnevikuga, mis üllatab viisides, kuidas sündmustik lahti hargneb.

Kirjastus: Eesti Raamat
Tõlkija: Ene Mäe
Ilmumisaasta: 2017

3.5

Kokkuvõte

”Vesiliiv” on omapärane ja üsnagi nauditav põnevik tänapäeva Rootsi võimalikest kitsaskohtadest. Sügavalt psühholoogiline käsitlus noortest inimestest, ning sellest, kuhu nende teed võivad tänu katkistele suhetele äärmisel juhul viia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.