Herman Melville ”Moby Dick”

Moby Dick. Valge Vaal. See on Herman Melville’i kirjutatud teos valge kašeloti rünnakust vaalapüügilaeva Pequodi vastu. Raamatut nimetatakse üheks parimaks Ameerika romaaniks. Selle 632 tihedalt pakitud lehekülje sisse mahub väga palju keerulist sõnavara, vaala terminoloogiat, vihjeid Piiblile, mütoloogiat ja muud. Ainuüksi keeleliselt on see üks keerulisemaid ilukirjandusteoseid mida lugenud olen. Aususe huvides täpsustan, et lugesin pool raamatust läbi.

Lugedes segas mind peamiselt autori ilukirjanduslik stiil, samas kui sisu ise oli haarav. Melville sai inspiratsiooni 1819. aastal Nantucketilt merele seilanud Essexi vaalapüügilaevast, mis aasta hiljem vaala rünnaku tagajärjel hukkus. Selle kohta on väga huvitav ajalooline raamat ”Mere südames. Vaalapüügilaeva Essex tragöödia”, mida praegu loen. Kirjutan sellest lähinädalatel põhjaliku ja haarava raamatuarvustuse. Kuid tagasi teemasse.

Moby Dick räägib ühe mehe kättemaksuihast ja inimese jõuetusest looduse vastu. Ishmael ja Ahab ei ole tüüpilised peategelased, esimene jääb ise pigem tahaplaanile, võttes jutustaja rolli, ja teine esindab fanaatilist kättemaksuiha. Eksivad need, kes seda seikluslooks peavad. See on merel toimuv seiklusjutt ainult pealiskaudselt. Kiht-kihi haaval saab lugeja aimu, et Melville käsitleb erinevaid teemasid, alustades Piiblist (viited Leviathani merekoletisele ja Iiobi raamatule), lõpetades mütoloogia, zooloogia, kultuuri, vaalaäri ja muu sellisega.

Autori rohked ajaloolised ja kultuurilised kõrvalepõiked poleks seganud, kui need oleksid loogilisemalt raamatusse sobitunud. Sageli lugesin üht lauset mitu korda, sest need olid pool lehekülge pikad. Laused teeb keerukaks struktuuri puudus ja liigne voolavus. Inglise keeles on väga hea omadussõna verbose, mis tähendab paljusõnalist. Seesama paljusõnalisus tegi tema teksti väga tunnetuslikuks. Mis paneb mõtlema, et seda romaani peab rohkem tunnetama, mitte analüüsima. Kui üritada kõikidest autori allusioonidest ja vihjetest aru saada, siis on see piinarikas lugemine.

Seetõttu leian, et Moby Dick on ilukirjanduslik eksperiment. Kui lugejale meeldivad pikad, voolavad kirjeldused ja sagedased kõrvalepõiked eri teemadel, siis on see unustamatu lugemiselamus. Kui eelistada loogilisema ülesehituse ja lausetega romaani, siis soovitan midagi muud lugeda. Teisalt on Herman Melville’i stiilis ja lausetes midagi ilusat. Kui on huvi piisavalt süveneda, siis on tegu väga mitmekihilise teosega. Esimesed sada lehekülge olid kõige huvitavamad, sest ma polnud kunagi midagi sellist lugenud. Üks omapärasemaid ja samas raskemaid romaane, mida olen lugenud.

 

Ingliskeelne raamatuarvustus:

Moby Dick – they call it the greatest American novel ever written. Not sure about that, but it’s definitely the most attention-demanding, exhaustive, agonizing novels I’ve ever read. To be completely honest, I didn’t finish it, but read 300+ pages, so half the book.

First of all, I do recognize that Moby Dick is not merely an adventure story about revenge. It’s not merely a story about The Whale. There are deep underlying motives and topics, such as the Bible (sea creature Leviathan, the book of Isaiah etc.), mythology, zoology, law, culture and LOTS of whaling industry. I did enjoy some of the chapters and first 100 pages or so, but Herman Melville literary style is far too experimental for my taste. Which brings me to my second point.

Secondly, the author continuously experiments with his writing throughout the book. This is my main problem with Moby Dick. His writing style and language. The sentences are often long, very verbose and overly descriptive. They also lack structure and flow seamlessly. It doesn’t happen often, but I kept forgetting how a sentence started when I got to the end. So the novel requires careful attention. I prefer sentences that are more logical and structured, even in fiction. And much less verbose.

Thirdly, I think that Moby Dick is a book that has to be experienced, not merely analyzed. There’s something beautiful about the way Melville writes. It’s just not for me.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.