Henry Marsh ”Ära tee kahju”

”Ära tee kahju” nimeline autobiograafiline raamat räägib kõigest sellest, mis jääb elu, surma ja ajukirurgia temaatikasse neurokirurgi vaatepunktist. Henry Marsh on üks tuntumaid tänaseks pensionile jäänud neurokirurge maailmas. Samuti on ta aidanud tolleaegses Nõukogude Liidu Ukrainas koostöös Igor Kuriletsiga sealset ajukirurgiat edendada, mis oli võrreldes Lääne-Euroopa standarditega väga iganenud.

274-leheküljelises raamatus keskendub autor peamiselt kümnetele eri ajuoperatsioonidele ja patsientide lugudele. See keskendub ajuoperatsioonidega kaasnevatele väga tõsistele riskidele, kus üks valeliigutus võib patsiendi eluks ajaks halvatuks teha või ajuverejooksu põhjustada. Samas puudutab autor ka raskeid teemasid kus tegelikult on vaieldav, kas patsienti peaks opereerima. Väga palju on räägitud operatsioonide tegemise- ja mittetegemise eetilisest poolest ning sellest, et kas operatsioonijärgne elu on elamist väärt. Tavainimese seisukohast tundub selline küsimus ebaeetiline, aga end ajukirurgi kingadesse asetates saab aru, kuidas taoline konflikt üldse tekkida võib. Henry Marsh viitab, mitte küll liiga detailselt, aga siiski viitab kohutavatele vigadele mida algusaastatel teinud on. Tohutu vastutus inimelu ees, kuid samas kui kõik hästi läheb, siis ülim joovastus – tavainimene võib vaid proovida mõista, mis sellise ameti nii kutsuvaks teeb.

Minu jaoks olid kõige põnevamad leheküljed raamatust kurikuulsa aneürismi (ajuarterite laiendid, mis tihtipeale põhjustavad ajus katastroofilise verejooksu) opereerimise lood, ühe sellise operatsiooni nägemine panigi autori otsustama, et ta tahab saada neurokirurgiks. Teisalt meeldisid mulle ka Ukraina lõigud, sest need olid nii absurdselt NSVL-likud. Oli vaid ilmne tõdeda, et ka meditsiinis oldi lootusetult maha jäädud. Mulle meeldis, et autor kirjutas väga ausalt, samuti ei proovinud ta eitada ega ilustada ülbust, mis tekib noorel kirurgil, eriti algusaastatel. Ma arvan, et neurokirurg võib endale lubada väikest egoismipisikut – kuid ainult natuke. Ta annab maailmale nii palju tagasi, seega las tal olla üks inimlik nõrkus.

Iseenesest mõista on raamatus detailselt räägitud operatsioonidest ja lõikamistest, aju puurimisest, veritsustest, kogemata vale närvi läbi lõikamistest ja muudest võikatest detailidest. Nendest lõikudest võib üle hüpata, aga sammas annavad nad edasi operatsiooni ohtlikkust ja osa lugemiselamusest jääks saamata. Soovitan raamatut igaühele, kes soovib mõista neurokirurgi tööd ja kirjeldamatut vastutust. Samuti on ”Ära tee kahju” põnev lugemine neile, keda lihtsalt huvitab meditsiin, sest iga peatükk algab haiguse nimetusega, ning tuleb juttu sellest kuidas eri patoloogilisi seisundeid ajus opereeritakse.

Kirjastus: Varrak
Tõlkija: Malle Klaassen, toimetanud Eha Kõrge
Ilmumisaasta: 2018

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.