Giulia Enders ”Võluv soolestik. Kogu tõde ühe alahinnatud elundi kohta”

”Võluv soolestik. Kogu tõde ühe alahinnatud elundi kohta” on saksa gastroenteroloogi Giulia Endersi kirjutatud populaarteaduslik raamat soolestikust ning kõigest, mis seedimisega seondub. Juttu on näiteks seedimise kiirusest, stressi ja soolestiku omavahelistest seostest, soolestiku arengust ning esimese seitsme eluaasta olulisusest immuunsüsteemi väljakujunemises. On selge, et mida rohkem lapseeas erinevate mikroobide ja bakteritega kokku puututakse, seda paremini saab tõenäoliselt immuunsüsteem haigustekitajatega täiskasvanuna hakkama.

Raamat on ühteviisi huvitav nii teadlikumale lugejale (kes peensoolest üht-teist juba teab), aga kindlasti ka neile, kes pole mõneti ebamugavast organist kuigi teadlikud. Minu jaoks olid kõige põnevamad kohad need lõigud, mis olid mingis mõttes kõige ebamugavamad ja sain päris mitu head nõuannet. Huvitav on see, et inimesed jälgivad aina teadlikumalt, mida nad söövad, aga soolestikus endas toimuv enamik inimesi ei huvita. Selles osas on tegu väga põneva lugemisega, sest lühidalt tuleb juttu väga paljudest erinevatest teemadest. Kellel endal seedimisega probleemid, saavad lugeda ballastainetest (ehk kiudainetest), pro- ja prebiootikumidest, ärritunud soole sündroomist ning sellest, kuidas üldiselt enda soolestiku heaolu parandada. Lühidalt kirjutatakse gluteeni- ja laktoositalumatusest, mis muuseas on palju haruldasemad kui arvatakse.

Umbes kolmandik raamatust keskendub erinevatele bakteritele – näiteks sellele, kuidas osad soolebakterid mõjutavad inimese söögiisu või näiteks kuidas ülekaaluliste inimeste sooleflooras on enamasti ülekaalus süsivesikute ainevahetuses osalevad bakterite rühmad (ehk soolefloora ei ole toitumise tõttu kuigi mitmekesine). Minu jaoks oli tegu põneva lugemisega ning sain päris mitu uut fakti teada. Kui üldse midagi häiris, siis ainult natuke lihtne stiil. Mõni lõik oleks võinud olla teaduslikuma keelekasutusutusega. Samas on tegu kergesti loetava populaarteadusliku raamatuga, mille taotlus ongi võimalikult laiale lugejaskonnale teada anda, et soolestikus toimuv on seni arvatust palju põnevam ja keerulisem. Kui mõneti lapselik huumor ei sega, siis on tegu päris hea lugemisega. Seda enam, et uut ja kasulikku infot leiab tõenäoliselt igaüks.

Kirjastus: Varrak
Tõlkija: Kadri Metsma
Ilmumisaasta: 2017

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga