Eia Uus ”Tüdrukune”

Ootamatust töökaotusest šokis Lilian kohtub peol noore naisega, kes toob temas esile uued tunded ning avab vanad haavad. Kui Lilian kutsutakse tegema valimiskampaaniat peaministrikandidaat Triinu Tuhalale, sukeldub ta töösse halastamatus poliitikamaailmas. Hoolimata tempokast karjäärist ja mehest tema elus ei saa ta peast 20-aastast Monat. 

Tänapäeva Eestis aset leidva sündmustikuga romaani keskmes on naiste kehad, kogemused, pinged, hirmud ja võimalused. Romaani käsikiri võitis 2019. aasta romaanivõistlusel kolmanda preemia.

Nii juhatatakse sisse Eia Uusi uus romaan ”Tüdrukune”, mis käsitleb väga olulisi teemasid. Mulle väga sümpatiseerib autor ise, tema lugemus ning tegemised (Postimehe Kirjastus), kuid romaan tekitas kahetisi emotsioone. Puudutati küll ühiskondlikult olulisi teemasid (mis on tänuväärne), kuid üldmulje jäi pinnapealseks. Ehk oli asi selles, et 272-lehekülje sisse pigistati palju põgusaid inimsuhteid ja arvamusi. Et raamat kirjutati väga kiiresti mõne nädala jooksul, siis oli ka tegevustik kiire ja kokku pressitud. Olid olulised ideed (ahistamine, #metoo, naistevaheline armastus, naispoliitikute välimuse kritiseerimine), kuid süvitsi nendesse ei mindud. Pigem on tegu raamatuga, mis alustab diskussiooni.

Pikapeale hakkas peategelase manitsev stiil hakkas natuke vastu, kuid see võis olla konkreetse karakteri eripära. Raamatu tugevaim külg oli naistevaheline kiindumus, sest oli huvitavalt edasi antud. Sõpruse, armumise ning vanema-lapse paaridünaamika. Muutuv ja üllatav, nagu inimsuhted ikka. Stiil vastas raamatule, mis on kirjutatud võimalikult laia lugejaskonda silmas pidades. Kokkuvõttes on ”Tüdrukune” kiire ja lihtne lugemine, kompides olulisi murekohti meie ühiskonnas.

3/5

Kirjastus: Postimees
Toimetaja: Merit Kask
Ilmumisaasta: 2019

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga