Delia Owens ”Kus laulavad langustid”

”Aastaid on jutud Paduratüdrukust kummitanud Barkley Cove’i, vaikse Põhja-Carolina rannikulinnakese elanikke. Kui 1969. aastal leitakse paduralt nägusa Chase Andrewsi surnukeha, kahtlustavad kohalikud kohe Kya Clarki – Paduratüdrukut. Aga Kyat tunnevad vähesed. Tundlik ja intelligentne tüdruk on elanud aastaid üksinda padural, mida ta oma koduks nimetab, leidnud sõpru kajakate hulgast ja õppetunde liivateradest. Elus vaid ühe päeva kooliharidust saanud tüdruk on sündinud loodusteadlane, kes õpib maailma tegelikke reegleid maalt endalt. Kuni jõuab kätte aeg, mil Kya hakkab tundma igatsust puudutuste ja armastuse järele. Kui tema metsik ilu võlub ära kaks linnakese noormeest, avab Kya end uuele elule – kuni sünnib mõeldamatu.”

”Kus laulavad langustid” oli üks kaunimaid raamatuid mida lugenud olen, keeleliselt lihtsalt võrratu. Looduskirjeldused ei ole enamasti mu lemmik osa raamatutest, kuid selles sulandusid need tegelaskujuga üheks. Padura ja peategelase vahel oli võrdusmärk, loodus oli osa narratiivist. Tänu väikestele vihjetele kujutasin ette, kuidas lugu lõppeb, kuid see ei vähendanud elamust. Kya oli ellujääja lõpuni välja, loodusest vormitud ja inspireeritud. Analüüsida võiks paljusid tahke – lapsepõlve mõju tervele ülejäänud elule, eelarvamuste hukatuslikku mõju, peategelase kommet ratsionaliseerida kogetud traumasid loomade käitumise põhjal… Kuid eelkõige oli see väga emotsionaalne ja sügavamõtteline teos.

Nohikuna nautisin evolutsiooni aspekti ja loomade käitumuslikke kirjeldusi. Mind väga rõõmustas, kuidas autor oli inspireeritud Richard Dawkinsi ”Isekast geenist”, mis on väga hea ja mõtlema ärgitav looduskirjanduslik teos. Nii mõnegi iseka käitumise saab selle evolutsioonilise eelisega ära põhjendada. Mitte, et inimesed või nende geenid oleks läbinisti isekad, vaid looduslik valik soosis teatud isekaid käitumisviise. Delia Owens, isegi zooloogi taustaga, oli nii mõnegi tema idee meisterlikult ilukirjanduslikku vormi valanud. Saan juba täiesti kindlalt väita, et see saab olema mu 2020. aasta parim lugemiselamus. Lihtsalt unustamatu.

Kirjastus: Rahva Raamat
Tõlkija: Bibi Raid
Ilmumisaasta: 2019

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.