Ashlee Vance ”Elon Musk. Tesla, SpaceX ja rännak ulmelisse tulevikku”

Elon Musk on üks nendest inimestest, kes ei vaja lähemat tutvustamist. See teeb ta persooni minu arust veelgi intrigeerivamaks. Selliste tehnoloogiliste superstaaride nagu Steve Jobsi ja Bill Gatesiga ühel pulgal olev ärimagnaat, insener ja leiutaja – ma arvan, et meie põlvkonnal on väga vedanud, et saame tunnistada taolise mehe tõusu säravaimaks inimeseks Silicon Valleys.

SpaceX on esimene erafirma, mis on Falcon 9 kaudu lennutanud üles, viinud orbiidile ja maandanud kosmoselaeva (seda oli seni teinud vaid NASA ja venelaste kosmoseagentuur). Samuti lennutanud Dragoni kapsli rahvusvahelisse kosmosejaama. Kõige selle juures on inspireeriv, et kuna firma ehitab ja testib enamuse osadest ise, siis hoiab ta sellega rakettide üleslennutamiseks vajalikud hinnad madalamal ja ka ajakulu väiksemana kui konkurendid. Sama edukas on Elon Muski poolt investeeritud ja juhitud elektriautosid tootev Tesla, ning Tesla tütarfirma, (milles Musk on peamiselt esimees ja osanik) päiksepaneele tootev SolarCity.

Need kolm firmat on näiliselt erinevad, aga kõiki kolme firmat ühendab üks ühisosa – Elon Muski soov teha maailm paremaks paigaks. Ta on valinud finantseerida ja juhtida just neid ettevõtteid, mis vastavad tema tõekspidamistele jätkusuutlikust arengust. Oma sõnade järgi ei soovi ta otseselt planeeti päästa selle päästmise pärast, vaid et mitte olla tulevikule mõeldes kurb. See on tema lõputu idealism.

Siit noodilt edasi minnes otsustasin ma Elon Muski raamatu läbi lugeda, sest esiteks oli mu isa (kellega me aeg-ajalt räägime tehnikast) juba pikalt rääkinud, et eksisteerib lahe päris elu versioon Tony Starkist ja et ma uurigu ka ta kohta. Teiseks olin ma ise ka juba uudishimulik seda raamatut poes nähes, et kes see eriline mees siis õieti on. Olgu siinkohal ära öeldud, et näiteks Steve Jobsi polnud ma kunagi eriliselt imetlenud, küll aga Bill Gatesi. Sarnased ettevõtted, väga erinevad inimtüübid ja juhid.

Ashlee Vance-i poolt kirjutatud Muski elulooraamat ei joonista tast täiuslikku pilti, ning seda polegi vaja. See üritab edasi anda, kuidas ta mõtleb ning kuidas ja miks ta nii kaugele jõudis. Sellest küljest annab raamat väga värvika pildi mehe isiksusest läbi erinevate temaga kokku puutunud inimeste kirjelduste. Üks korduv osa on näiteks see, kui palju Musk endalt ja inimestelt enda ümber nõuab. Hullumoodi optimistlikud tähtajad toodete valmimiseks, ebarealistlikult pikad töönädalad ja vaid maksimumiga rahulduvad nõudmised – need kõik kirjeldavad temaga seotud ettevõtmisi.

Elon Muskil on samuti (nagu kõigil teistel tema kaaluga ettevõtjatel) olnud korduvaid kohtuprotsesse, draamat minevikust välja otsitud dokumentide üle ning ebameeldivaid isikliku elu paljastusi. SpaceX ja Tesla on mõlemad olnud pankroti äärel, vaid neli aastat tagasi oleks Tesla äärepealt Google-ile müüdud. Ma ei teadnud näiteks, et enne väga edukat Falcon9-t oli Falcon 1, mille ehitamist alustati juba aastal 2003, suutis alles juulis 2009 (kuus aastat hiljem!) õnnestunud lennu teha. Igasugune protsess võtab aega. Kõige põnevam oligi lugeda tema firmade arengust, mis alles pikkade ponnistuste tulemusel saavutasid selle edu, mida kuuleme tänasel päeval pidevate edukate raketilendude, uute päiksepaneelide ja aina efektiivsemate elektriautode näol.

Elon Muski elulooraamat on üdini optimistlik, tuleviku vaatav kirjeldus ühe mehe unistustest jätta maailm parema kohana maha kui see eest leitud on.

Kirjastus: Küppar & Ko
Tõlkija: Triin Aimla-Laid
Ilmumisaasta: 2015

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.